Instruction
Rephrase this paragraph:
((Your team has been asked to provide peer review services for a current study being conducted
by The Culvert Institute. Twin culverts are proposed to discharge 6.5 m3
/sec total. The culverts
will be 36.6 meters long and have inverts of 20.1 m and 19.8 m, upstream and downstream
respectively. The tailwater elevation is free outfall. You are determine which of the following
culverts will result in the highest headwater and the lowest headwater, and write a summary of
the results. The design engineer at The Culvert Institute will then compare your results to her
results as a means of independent verification .... A. 1,200-mm circular concrete pipes (n = 0.013, Ke = 0.5)
B. 1,200 mm x 910 mm concrete box culverts (n = 0.013, Ke = 0.5) ))